Wśród znamienitych gości byli:
- Szef sztabu 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppłk Zenon Mroch;
- Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach ppłk Adam Suchomski reprezentujący Dyrektora Zakładu Karnego mjr Piotra Kijewskiego, w towarzystwie dwuosobowej delegacji;
- Prezes Stowarzyszenia Seniorów Gminy Szubin pan Aleksander Bąk;
- Przyjaciel Zespołu Szkół mjr rez. Witold Błasiak;
- Kierownik KSSK GWARD oddział w Szubinie Leszek Jaśkowiak.
Szczególnie ciepło zostali przywitani wszyscy Kadeci.
„Mianem „kadetów” określano tradycyjnie uczniów szkół wojskowych dla małoletnich, tzw. korpusów kadetów. Pierwszą tego rodzaju instytucją była Szkoła Rycerska, utworzona w 1765 r. w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego Korpus Kadetów funkcjonował w Kaliszu, w okresie międzywojennym zaś dwie tego typu placówki, realizujące program ogólnokształcącej szkoły średniej, działały we Lwowie i w Rawiczu. Ich uczniowie brali ochotniczo udział m.in. w trzecim powstaniu śląskim. 21 maja 1921 r., w trakcie najcięższych walk powstańczych o Górę św. Anny, śmierć poniósł uczeń korpusu lwowskiego – szesnastoletni Karol Chodkiewicz, odznaczony pośmiertnie Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
W 1930 r. Marszałek Józef Piłsudski ustanowił rocznicę tego wydarzenia Dniem Kadeta. Współcześnie święto to jest okazją do uhonorowania i promocji działalności wojskowych liceów i certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, będących ważnych źródłem rekrutacji żołnierzy do służby zawodowej, ochotniczej i terytorialnej.” (materiał pochodzi z zasobów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej).
Utworzenie klas wojskowych w Zespole Szkół im. prof. Emila Chroboczka nastąpiło w roku szkolnym 2014/2015. Innowację pedagogiczną zgłosiła ówczesna dyrektor szkoły Elżbieta Nowicka. Zajęcia z edukacji wojskowej do końca czerwca 2021 roku prowadził mjr rez. Jarosław Odrobiński. Od września 2014 roku podpisano porozumienia o współpracy z licznymi instytucjami i podmiotami, które wspierają funkcjonowanie klas wojskowych, między innymi: Wojskowe Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy (dawniej Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bydgoszczy), Klub Żołnierzy Rezerwy LOK w Nakle nad Notecią, Bractwo Strzeleckie w Szubinie, Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie GWARD, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim. Od roku szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół rozpoczął funkcjonowanie pierwszy w historii Szkoły Oddział Przygotowania Wojskowego, dla którego Jednostką Patronacką jest 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Bydgoszczy.
Dnia 20 maja 2022 roku podpisane zostało porozumienie z Zakładem Karnym w Potulicach oraz Stowarzyszeniem Seniorów GMINY SZUBIN. Na dzień 2 czerwca 2022 roku zaplanowano podpisanie porozumienia z Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie. Dumą napawa fakt, że działania szkoły wspierają podmioty i instytucje – to dowód, że zostali zauważeni, że mają sprzymierzeńców, zwolenników i przyjaciół. Dla kadetów to wielka motywacja i powód do mobilizacji, aby podejmować kolejne aktywności.
Od tego roku szkolnego obowiązuje wszystkich kadetów regulamin przyznawania tzw.: GWIAZDY KADECKIEJ – wyróżnienia dla najbardziej aktywnych, zaangażowanych i wzorcowych uczniów w mundurach. O ich przyznaniu decyduje kolegium w składzie: nauczyciel edukacji wojskowej, wychowawca klasy i zespół wychowawczy. Jako pierwsi w historii szkoły wyróżnieni zostali:
- Sara Sittele
- Piotr Zieliński
- Szymon Berka
- Nikodem Krakowiak
- Szymon Rybarczyk
- Wiktor Błaś
- Leszek Peter
- Magdalena Zielińska
- Marta Witkowska
- Wiktor Dominiak
- Hubert Gwit
- Kamil Napierała.
Obchody Dnia Kadeta Klasy Wojskowej były doskonałą okazją do ogłoszenia wyników Szkolnego Turnieju Wiedzy o gen. bryg. Elżbiecie Zawackiej – patronki 8 KP BOT w Bydgoszczy. Miejsca najwyższe zajęli:
Miejsce III – Kacper Draheim i Łukasz Nalazek – klasa III TA
Miejsce II – Magdalena Zielińska - klasa I OPW
Miejsce I – Weronika Nawrocka – klasa III TA
Dodatkową nagrodą specjalną jest wyjazd całej klasy finalisty do Torunia połączony z wizytą w Fundacji Elżbiety Zawackiej.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości delegacje klas wojskowych przystąpiły do rywalizacji strzeleckiej na strzelnicy wirtualnej (utworzonej w ramach projektu „Strzelnica w Powiecie” z dotacji celowej Ministerstwa Obrony Narodowej i wkładu własnego Powiatu Nakielskiego) oraz żywej lekcji z zakresu historii lotnictwa i sprzęcie radionawigacyjnym, wykorzystywanym w latach 1942 – 1980. W ramach strzelań każda z drużyn przystąpiła do konkurencji karabin 50 m, postawa stojąca, 10 strzałów trzy krotnie. Świeżo nabyta wiedza była sprawdzana i oceniana, a ocena wpływała na wynik reprezentacji. Zasoby są własnością przyjaciela szkoły mjr rez. Witolda Błasiaka. Turniej strzelecki jest wstępem do Szkolnych Mistrzostw Klas Wojskowych o tytuł Master & Soldier. Wyniki przedstawiają się następująco:
Miejsce III – klasa II OPW
Miejsce II – klasa III TA
Miejsce I – klasa I OPW.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w II części Szkolnych Mistrzostw Klas Wojskowych o tytuł Master & Soldier.
Uroczystość przygotowali: Kamila Szczęsna i Piotr Jamróg.