Aktualności
Kadeci na Nocy Muzeów w MWL !!
- 23
❗❗❗JUŻ JUTRO - NOC MUZEÓW w MWL❗❗❗
❗❗❗JUŻ JUTRO - NOC MUZEÓW w MWL❗❗❗
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (ul. Czerkaska 2) będzie otwarte od 18.00 do 24.00 a na odwiedzających będzie czekał szereg atrakcji m.in.:
👉 możliwość wejścia do czołgu T-72,
👉 strzelanie i obsługa broni pneumatycznej na strzelnicy (we współpracy ze stowarzyszeniem GWARD Kwidzyn i Zespołem Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie),
👉 możliwość rozłożenia i zapoznania się z budową karabinka AK,
👉 wystawa broni,
👉 konkurs historyczny z nagrodami,
👉 zwiedzanie wszystkich naszych ekspozycji.🟢 Otwarty dla zwiedzających będzie też oddział MWL na Osowej Górze (Osówiec 73) – w godzinach 12.00 – 18.00.
👉 tradycyjnie goście będą mogli obejrzeć popisy czołgu T-72 – ale nie tylko – mamy też dodatkową niespodziankę: na pokaz dynamiczny przygotowywany jest też czołg Stuart M3A1,
👉 będzie można też przyjrzeć się pokaźnej kolekcji czołgów, dział, samochodów opancerzonych, transporterów oraz pojazdów minujących,
👉 obejrzeć wystawę historycznych dioram i pojazdów wojskowych w miniaturze przygotowanych przez Stowarzyszenie SMHM Osówiec 73 oraz Ciechanowski Klub Modelarski,
👉 zobaczyć pokazy łączności organizowane przez Radio Klub Bydgoski,
👉 w imprezie uczestniczyć będzie też Garnizon Kujawski - który wystawi swoje pojazdy, będzie można także zakupić grochówkę wojskową z kotła,
👉 a GRH z Wojnowa zaprezentuje inscenizację historyczną.WSTĘP WOLNY❗
Dzień czwarty – obozu w Pólko
- 15
Wydawać by się mogło, że prawdziwa siła tkwi w niezłomnej taktyce i hartowanych mięśniach. Ale co zrobić, gdy zły los nagle pokrzyżuje plany? Gdy cios nie przychodzi z frontu, a z codzienności – w postaci kontuzji, wypadku, niespodziewanej sytuacji, gdzieś daleko od cywilizacji i zasięgu sieci komórkowej? Wtedy nie liczy się już tylko walka, ale to, czy potrafimy zachować zimną krew i udzielić pomocy – sobie lub komuś, kto leży obok.
Dziś kadeci mierzyli się właśnie z tą sztuką: walką z chaosem, emocjami i własną bezradnością. Uczyli się, jak zamiast patrzeć – działać. Jak nie odwracać wzroku – ale podać dłoń. Pólko troszkę kaprysiło pogodowo, jakby chciało sprawdzić charakter naszej drużyny, ale serca kadetów biły mocno – pełne pasji, zapału i chęci poznania tego, co naprawdę znaczy „pomoc drugiemu człowiekowi”.
Bo czyż udzielanie pierwszej pomocy nie jest formą walki? Walki ze znieczulicą, z obojętnością, z tym „to nie moja sprawa”?
A tam, gdzie bije prawdziwe serce – tam nawet pochmurne niebo potrafi się rozpogodzić. I rzeczywiście – słońce nie raz przebijało się przez chmury, jakby samo chciało pochwalić tych młodych wojowników... za ich serce, ducha i odwagę.
Dzień 3 – Obozowe życie w terenie i szkoła przetrwania
- 30
Trzeci dzień obozu w Pólko rozpoczął się dziś nieco później. Pobudka nastąpiła o godz. 7:00. Pomimo zmęczenia, kadeci stawili się na poranną zaprawę, która jak co dzień miała na celu rozbudzenie organizmu i przygotowanie do nadchodzących wyzwań. Po zakończeniu ćwiczeń fizycznych uczestnicy udali się na poranną toaletę i śniadanie, a następnie odbyła się zbiórka, która oficjalnie zainicjowała kolejny blok szkoleniowy.
Dzisiejsze zajęcia miały charakter typowo terenowy i rozpoczęły się od nauki maskowania i kamuflażu. Były to niezwykle cenne lekcje dla kadetów – umiejętności te są kluczowe podczas działań taktycznych, patrolowych czy zwiadowczych.
Podporucznik Łukasz Nieradko pokazał techniki maskowania się w różnych warunkach terenowych, tłumacząc, że sztuka kamuflażu sięga początków istnienia wojskowości – to wiedza, która od wieków pomaga żołnierzom ukrywać się przed wrogiem, zarówno podczas przepraw, jak i w czasie obozowania.
Po tej części zajęć, kadeci przeszli do bardziej zaawansowanego elementu szkolenia, jakim było skryte przemieszczanie się w terenie. Ich celem było dotarcie do wyznaczonego punktu bez zostania wykrytym przez rozmieszczonych na trasie obserwatorów. Obserwatorzy byli wyposażeni w sprzęt optyczny oraz radiostacje, co znacznie utrudniało wykonanie zadania. Pomimo trudności, część kadetów zdołała nie tylko raz, ale nawet dwukrotnie przejść trasę niezauważona, co świadczy o dużym zaangażowaniu i zdolnościach uczestników.
Po powrocie z ćwiczeń terenowych nadeszła niespodzianka – brak obiadu w obozie. Szybko jednak okazało się, że to nie niedopatrzenie, lecz element kolejnego etapu szkolenia – modułu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape), czyli podstaw przetrwania w warunkach naturalnych.
Kadeci zostali przemaszerowani w nowe miejsce, gdzie rozpoczęli praktyczne zajęcia z zakresu:
- Rozpalania ognia w różnych warunkach,
- Wybierania odpowiedniego miejsca na odpoczynek,
- Gotowania wody w kubkach polowych,
- Przygotowywania prostego posiłku (zupa, kiełbaski) z wykorzystaniem dostępnych środków.
Choć z pozoru może się wydawać, że to łatwe zadania, w praktyce wymagały one skupienia, sprawności i znajomości podstawowych zasad survivalu. Podporucznik Łukasz Nieradko prowadzący szkolenie dokładnie wyjaśniał, co należy zrobić i w jaki sposób, lecz realizacja spoczywała w rękach samych kadetów. Ostatecznie każdy poradził sobie z zadaniem – może nie w tym samym czasie, ale skutecznie. Co najważniejsze – nikt nie został głodny!
Po zakończeniu zajęć przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Jednak zanim dzień dobiegł końca, obóz odwiedziła wychowawczyni Alicja Jaśkowiak, która przyjechała z domowym plackiem dla kadetów. Jej obecność była miłym, wręcz rodzinnym akcentem – niczym troskliwa matka, zatroskana o to, czy jej podopieczni są najedzeni i zadowoleni.
W przyjaznej atmosferze na świetlicy wspólnie oglądając filmy z lat poprzednich , rozpoczęły się opowieści kadetów o dotychczasowych przeżyciach obozowych. Nie wszystkie historie da się opisać w raporcie – niektóre z nich żyją tylko w słowach, śmiechu i wspomnieniach przekazywanych w kręgu znajomych twarzy.
Po dniu pełnym wrażeń, wyzwań i niecodziennych doświadczeń, kadeci wrócili do obozu na wieczorną toaletę i zasłużony odpoczynek. Czeka ich noc pod gwiazdami i – jak zwykle – kolejny dzień pełen przygód i nauki. Obóz trwa dalej, a kadetom nie brakuje ani sił, ani zapału.
Obóz w Pólko - dzień drugi
- 23
Po chłodnej nocy pobudka o godz. 6:30. Kadeci zostali zerwani do porannej rozgrzewki, następnie poranna toaleta. Po szybkim śniadaniu zebraliśmy się na zbiórkę, gdzie okazało się, że dzisiaj naszymi przyjaciółmi będą mapa i kompas. Wyruszyliśmy o godz. 8:40. Oczywiście zabraliśmy ze sobą wodę, opatrunki i coś do zjedzenia, co okazało się bardzo przydatne w trakcie marszu, po drodze musieliśmy radzić sobie z błędnymi określeniami i problemami przy wyznaczaniu trasy.
Celem naszej wyprawy były ruiny zamku w Nowym Jasinie. Droga okazała się niezwykle malownicza, pełna przepięknych widoków, ale i trudna – momentami była sporym wyzwaniem, zwłaszcza przy przedzieraniu się przez gęstą roślinność, która w lesie stanowiła przeszkodę.
W trakcie marszu jedna z kadetek została ugryziona przez owada, co spowodowało obrzęk na ramieniu i całej dłoni. Natychmiast została przetransportowana do szpitala, gdzie otrzymała profesjonalną pomoc. Niestety, nie mogła kontynuować marszu i została w obozie.
Po drodze wielu z kadetów miało okazję zobaczyć leśne zwierzęta, które nie były szczególnie płochliwe. Po dotarciu w okolice ruin zamku (niestety nie mogliśmy podejść zbyt blisko, ponieważ teren wykupił nowy właściciel i został ogrodzony) rozpoczęliśmy drogę powrotną. Marsz nieco się opóźnił z powodu drobnych pomyłek przy odczycie mapy, przez co zamiast wrócić na obiad o godz. 13:30, dotarliśmy dopiero godzinę później.
Po obiedzie mieliśmy 2 godziny odpoczynku, a następnie kontynuowaliśmy obozowe szkolenie strzeleckie. Kolacja była wyjątkowo smaczna, a po niej chwila dla sprawności – wspólny mecz z dziećmi, które dzisiaj przyjechały na obóz. Mecz był wyrównany i zaciekły, pełen kurzu, mało goli, ale za to mnóstwo dobrej zabawy i śmiechu.
O godz. 21:00 zapłonęło ognisko, przy którym podsumowaliśmy dzień. Po ognisku nadszedł czas na zasłużony wypoczynek, bo dzisiejszy marsz dał się we znaki, a niektórzy już chętnie kładli się spać, by nabrać sił przed jutrzejszym dniem.
Relacja z pierwszego dnia obozu szkoleniowego w Pólko
- 45
Dziś, 12 maja 2025 roku, o godzinie 8:55, kadeci z Zespołu Szkół w Szubinie przybyli do Harcerskiego Ośrodka Obozowego w Pólko, rozpoczynając tym samym swój obóz szkoleniowy. Na miejscu zostali przywitani przez podporucznika Łukasza Nieradko komendanta obozu.
Po krótkiej części oficjalnej kadeci zostali zapoznani z regulaminem i zasadami obowiązującymi na terenie ośrodka. Następnie przeprowadzono kontrolę, mającą na celu wykluczenie wniesienia jakichkolwiek niedozwolonych substancji lub przedmiotów.
Budowa obozu – to lekcja odpowiedzialności i zaradności. Kadeci rozstawili namioty, uporządkowali teren oraz wyposażyli je w łóżka polowe i półki na specjalnych stojakach. Prace przebiegały sprawnie i z dużym zaangażowaniem.
Choć dla wielu z nich jest to pierwsza tego typu przygoda, zadania te mają ważny wymiar wychowawczy. Budowanie obozu, stawianie namiotów czy dbanie o wspólną przestrzeń to nie tylko nauka techniki – to także szkoła życia. Celem tego szkolenia jest bowiem nie tylko kształcenie umiejętności wojskowych, ale także rozwijanie samodzielności, odpowiedzialności i zdolności do współpracy – wartości, które w dzisiejszych czasach młodzieży bywają często odległe.
Po zakończeniu intensywnych prac przy budowie obozowiska, uczestnicy udali się na długo wyczekiwany posiłek. Serwowano pyszną, domową zupę pomidorową, a następnie sycący zestaw: ryż z mięsem oraz aromatycznym sosem. Posiłek nie tylko poprawił wszystkim nastroje, ale przede wszystkim dostarczył niezbędnej energii na kolejne wyzwania zaplanowane na resztę dnia.
Po krótkim odpoczynku, kadeci przystąpili do pierwszych popołudniowych zajęć praktycznych – szkolenia strzeleckiego. Ich celem było nabycie podstawowych umiejętności w zakresie obsługi broni sportowej oraz zasad bezpiecznego zachowania się na strzelnicy.
Podczas treningu kadeci uczyli się przyjmowania prawidłowych postaw strzeleckich (klęczącej, stojącej i leżącej), prawidłowego zgrywania przyrządów celowniczych oraz techniki oddawania strzału. Strzelanie odbywało się do tarcz typu P23, a zadania obejmowały zarówno celność, jak i skupienie – kluczowe elementy skutecznego strzelca.
Zajęcia te stanowiły ważny element programu szkoleniowego, łączący w sobie dyscyplinę, precyzję oraz umiejętność działania pod presją, a jednocześnie wprowadzały kadetów w praktyczne podstawy wyszkolenia wojskowego.
Kolacja oraz rozgrywki na boiskach do siatkówki i piłki nożnej były przerywnikiem przed wieczornym ogniskiem dla kadetów. Rozmowy trwały dość długo – ciepły powiew bijący od ognia był sygnałem, że noc będzie chłodna. To znak, że pora wskoczyć w śpiwory i zasznurować namioty. Jutro kolejny dzień szkolenia – co czeka kadetów, okaże się już niebawem.
Lekcje muzealne w Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz prezentacja wystawy w „Chroboczku”
- 3
W miesiącu kwietni br. z okazji 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej uczniowie naszej szkoły tj. klas Technikum: 1OPW/TL, 4OPW, 2OWB, 2OWA, 2TL, 3TL, 3OPW i Branżowej 1a zwiedzili wraz z nauczycielami historii Jarosławem Odrobiński /mjr rez./ wystawę w Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie pt. „Zbrodnia Katyńska 1940”. Wystawa ta była udostępniona Muzeum przez Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy. Dziękujemy Dyrektor Muzeum Pani dr Kamili Czechowskiej i je Pracownikom za współpracę.
Na przełomie kwietnia i maja 2025r. dzięki współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z wystawą okolicznościową z okazji 234. rocznicy Konstytucji 3 Maja pt. „Polskie symbole narodowe”. Dziękujemy Naczelnik IPN w Bydgoszczy P. Edycie Cisewskiej za umożliwienie wypożyczenia tej tematycznej wystawy. Szkolnym koordynatorem przedsięwzięcia był w/w/ nauczyciel historii. Była to już kolejna wystawa udostępniona z IPN w Bydgoszczy naszej szkole.
Dziękujemy !!
Zakończenie roku szkolnego maturzystów
25 kwietnia odbyło się pożegnanie uczniów klasy 5tl oraz absolwentów Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego. Po przywitaniu zgromadzonych głos zabrała Pani Dyrektor Alicja Jaśkowiak, życząc abiturientom sukcesów w życiu prywatnym oraz zawodowym. Swą obecnością zaszczycił nas Pan Starosta Krzysztof Błoński, który także złożył gratulacje tegorocznym maturzystom. Szczególnie wzruszyły słowa Pani Agaty Sitterlee – przedstawicielki rodziców – oraz Sary Sitterlee i Piotra Zielińskiego. Przemawiający podziękowali za wspólnie spędzone lata, pełne radości i niezapomnianych chwil. Wyrazili wdzięczność nauczycielom za cierpliwość i wsparcie, a koleżankom i kolegom – za przyjaźń. Następnie Panie Karina Tomczyk i Małgorzata Tubiszewska – wychowawcy klas – wręczyły świadectwa ukończenia szkoły, zaś Pan Piotr Jamróg – nauczyciel edukacji wojskowej - zaświadczenia potwierdzające ukończenie szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego. Rozdano także nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe. Uroczystość zamknął program artystyczny przygotowany przez klasy 4tl i 4OPW, podczas którego w sposób humorystyczny zaprezentowano wachlarz uczniowskich postaw.
Dziękujemy za pięć lat wspólnej nauki. Trzymamy kciuki za tegorocznych maturzystów!
konkurs wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
When people say ‘England’, they sometimes mean Great Britain, sometimes the United Kingdom, sometimes the British Isles – but never England.”
W dniu 23 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Jego zwycięzcami zostali uczniowie klasy 3 TEW!
GRATULUJEMY!
W skład najmocniejszej ekipy weszli:
-
Claudia Czechowska,
-
Bartłomiej Baran.
Zaszczytne drugie miejsce zajęła klasa 3 OPW,a ostatnie miejsce na podium należy do klasy 1 OPW.
Nauczyciele języka angielskiego jako organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom biorącym udziałw konkursie, a laureatom gratulują wiedzy!
-
NUP 2X35 – YOUNG GENERATION
Dnia 15 kwietnia 2025 roku Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Emila CHROBOCZKA w Szubinie uczestniczyła w konfrrencji zorganizowanej przez BYDGOSKIE CENTRUM DOKTRYN I SZKOLENIA SIŁ ZBROJNYCH W CENTRALNEJ BIBLIOTECE WOJSKOWEJ w Warszawie. Konferencja naukowa przedstawiała raport końcowy z realizacji analizy w ramach projektu NUP 2X35 – YOUNG GENERATION.
"Opracowany przez oficerów – analityków CDiS SZ raport poświęcony jest wynikom badań mających określić wpływ cech pokolenia „Z”, czyli młodych ludzi ukształtowanych przez scyfryzowany świat i społeczeństwo, na możliwości procesu ich rekrutacji oraz funkcjonowania w Siłach Zbrojnych RP.
Sformułowana hipoteza badawcza zakładała, że w obliczu dynamicznych zmian społecznych i technologicznych ostatnich lat młode pokolenie wykazuje dość odmienne wartości, postawy oraz oczekiwania wobec pracy, co stanowić może wyzwanie dla instytucji o hierarchicznej strukturze, takiej jak wojsko. Badania przeprowadzone w ramach kampanii Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35 miały więc na celu zrozumienie tych różnic oraz dostosowanie strategii rekrutacyjnych do potrzeb młodych ludzi.
Z całością problematyki i wynikami badań z tego obszaru zapoznali uczestników konferencji zaproszeni goście oraz autorzy badań. Spotkanie otworzyli Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Henryk Kiepura oraz I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. dr Karol Dymanowski. Następnie referat na temat założeń metodycznych przeprowadzonych badań przedstawił Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia SZ płk dr Andrzej Lis. W dalszej kolejności Zastępca Dyrektora CDiS SZ – Szef Pionu Rozwoju Koncepcji i Wykorzystania Doświadczeń płk dr Robert Reczkowski omówił wyniki badań zawartych w Raporcie końcowym z realizacji analizy w ramach projektu NUP 2X35 – Young Generation. A zagadnienie dotyczące zmian pokoleniowych na rynku pracy, szanse i wyzwania dla budowy potencjału Sił Zbrojnych RP przedstawił Szef Zarządu Szkolenia P7 SG WP gen. bryg. dr inż. Rafał Miernik.
W drugiej części konferencji przeprowadzony został panel dyskusyjny z udziałem gen. bryg. dr. inż. Rafała Miernika, Szefa Oddziału Kształcenia Wojskowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Sylwii Hemon, dr Anety Baranowskiej z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Dyrektor Zespołu Szkół nr 7 w Białym Borze Ranaty Piszcz oraz instruktora Oddziału Przygotowania Wojskowego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy Arkadiusza Dembińskiego.
W czasie dyskusji podkreślono znaczenie klas mundurowych jako narzędzia budowania świadomości obronnej i kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży. Zwrócono uwagę na potrzebę modernizacji programów nauczania oraz dostosowania ich do oczekiwań młodego pokolenia. Uczestnicy panelu wskazali na wyzwania wynikające z niżu demograficznego, który bezpośrednio wpływa na liczbę potencjalnych kandydatów do szkół i służby. Zaznaczono konieczność zwiększenia atrakcyjności służby oraz działań promocyjnych. Omówiono charakterystykę młodego pokolenia – ich indywidualizm, potrzebę poczucia sensu i zaangażowania, a także otwartość na zmiany i nowe technologie. Wskazano na konieczność prowadzenia dialogu z młodzieżą i dostosowywania przekazu instytucji mundurowych do ich oczekiwań. Paneliści zwrócili uwagę na konkurencję rynku cywilnego, który często oferuje młodym ludziom bardziej elastyczne warunki zatrudnienia. Generał Miernik w swoim wystąpieniu omówił aktualne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu armii, których celem jest zwiększenie efektywności procesów rekrutacyjnych oraz lepsze dopasowanie oferty służby do potrzeb przedstawicieli pokolenia Z.
Na zakończenie konferencji Dyrektor CDiS SZ płk Lis wręczył podziękowania dyrektorom placówek edukacyjnych, których uczniowie brali udział w projekcie NUP 2X35 Young Generation." (pobrano: https://cdissz.wp.mil.pl/aktualnosci-2025/konferencja-naukowa-postawy-i-wartosci-pokolenia-z-w-kontekscie-rekrutacji-do-sil-zbrojnych-rp-i-pelnienia-sluzby-wojskowej/)
Szubińska Dwójka w Chroboczku
- 18
Dziś, w piękny słoneczny dzień, nasza szkoła znów otworzyła swoje serce — tym razem dla ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie. Choć nie mogli być z nami podczas Dni Otwartych w marcu, nie mogliśmy pozwolić, by przeszli obok naszej historii obojętnie. Zorganizowaliśmy więc dla nich mini wersję marcowego wydarzenia — z tym samym entuzjazmem, serdecznością i dumą, z jaką pokazujemy nasz świat każdemu, kto tylko zechce go poznać. Bo drzwi naszej szkoły — i te fizyczne, i te symboliczne — zawsze są otwarte dla tych, którzy szukają miejsca, w którym można dorastać z pasją.
Podczas dzisiejszej wizyty ósmoklasiści mogli popróbować swoich sił na strzelnicy wirtualnej i pneumatycznej, obejrzeć pokaz przygotowany przez SGS oraz uczestniczyć w szkoleniu z pierwszej pomocy przeprowadzonym przez Drużynę Ratowniczą.
Mamy nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie i we wrześniu zobaczymy się z absolwentami szubińskiej Dwójki, których dziś udało nam się zachwycić atmosferą, umiejętnościami i pasją, z jaką realizujemy w naszej szkole swoje marzenia.
Cykliczny IX Turniej Wiedzy LMDS
Już po raz dziewiąty w naszej szkole odbył się Turniej Wiedzy o LMDS (Logistyce, Magazynowaniu, Dystrybucji, Spedycji) - etap szkolny. I można śmiało stwierdzić , że z roku na rok cieszy się on wśród młodzieży coraz większą popularnością, w turnieju wzięło udział 35 uczniów – przyszłych logistyków.
Turniej dotyczył zagadnień takich jak: podstawy logistyki, magazynowanie zapasów, formowanie ładunku na palecie, ładunki niebezpieczne, centra logistyczne, systemy logistyczne, systemy transportowe, infrastruktura magazynowa, dokumentacja magazynowa i transportowa, metody wydawania zapasów z magazynu, czas pracy kierowcy i inne. Głównym celem cyklicznego turnieju jest poszerzanie i pogłębianie wiedzy logistycznej wśród młodzieży. Test składał się z 30 pytań jednokrotnego wyboru i odbył się na platformie test portal.
Wyniki IX Turnieju o LMDS:
1 miejsce - Popielarz Dominika , kl II
2 miejsce – Dornowski Mateusz, kl III
2 miejsce – Nowak Mateusz, kl III
3 miejsce – Jurek Paweł , kl II
3 miejsce – Tyll Mateusz, kl III
4 miejsce – Brzykcy Filip, kl II
5 miejsce – Grzeszczak Mateusz, kl II
5 miejsce – Wojciechowski Dominik, kl II
5 miejsce – Zgórski Piotr, kl III
5 miejsce – Skieresz Juliusz, kl III
W/w osoby zakwalifikowały się do VIII Turnieju Powiatowego.
Turniej odbył się w ramach projektu na zajęcia pozalekcyjne ,,Uformowany logistyk II” współfinansowane przez Powiat Nakielski
Koordynatorzy projektu- Agnieszka Bubczyk, Ryszarda Krzyżanowska- Kalka Gratulujemy !!!
Wielki sukces Tymoteusza!
Tymoteusz Szymanowski jest uczniem klasy 2 OWA i rozwija swoje pasje nie tylko dotyczące wojskowości - czynnie uczestnicząc w zajęciach SGS oraz Kompanii Reprezentacyjnej -ale także trenuje od kilku lat sztuki walki. Robi to pod okiem profesjonalistów w Szkole Walki Raion.
O jego ostatnich sukcesach opowiedział nam jego trener pan Marek Słupecki:
„Tymoteusz Szymanowski 5 kwietnia 2025r. brał udział w XX Otwartych Mistrzostwach Polski Karate Tsunami w Warszawie. Poziom był bardzo wysoki, ale mimo to Tymoteusz w wybranych konkurencjach i w swojej kategorii wiekowej wywalczył bardzo wysokie miejsca na podium: złoty medal w konkurencji light-contact, srebrny medal w konkurencji makiwara kumite oraz brązowy medal w konkurencji szermierka na miecze”
Gratulujemy Tymkowi sportowych sukcesów i życzymy, aby kolejne mistrzostwa przyniosły jeszcze więcej satysfakcji!
"Pierwsza pomoc - to proste!"
- 3
Dziś odbyły się wyjątkowe zajęcia Drużyny Ratowniczej realizowane w ramach projektu powiatu nakielskiego na zajęcia pozalekcyjne. Członkowie Drużyny uczestniczyli w uroczystości nadania imion nowym fantomom do nauki RKO. Dzięki projektowi nasza szkoła wzbogaciła się o Heńka - dorosłego fantoma, Janka - starsze dziecko i Antka - niemowlę. Nauka RKO jest teraz naprawdę prosta, bo wyniki ćwiczących są monitorowane przez aplikację QCPR.
W uroczystości uczestniczyły też nasze stare, zasłużone fantomy: Stefan, Franek i Agatka, które wcale nie przechodzą na emeryturę i nadal będą służyć podczas zajęć pozalekcyjnych, pokazów, szkoleń i festynów, w których bierzemy udział.
Imiona zostały nadane, od tego momentu nowe fantomy wstapiły oficjalnie w szeregi naszej Drużyny i będą nam służyć przez wiele lat w ćwiczeniach umiejętności ratowniczych.
Stop uzależnieniom od smartfona – znamy zwycięzcę konkursu!
31 marca 2025 roku zakończyły się wszystkie działania związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Z tej okazji miło nam poinformować, że jury w składzie: Zbigniew Magdziarz, Tomasz Sokołowski oraz Wawrzyn Nowak wyłoniło zwycięzcę konkursu informatycznego „Stop uzależnieniom od smartfona”, zorganizowanego w ramach DBI.
Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy w dowolnym programie komputerowym, poruszającej problem uzależnienia od smartfona oraz przedstawiającej propozycje alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Nagrodę w wysokości 300 zł zdobył Igor Czeleń z klasy 2 OWB.
Organizatorami konkursu byli Wawrzyn Nowak i Zbigniew Magdziarz.
Gratulujemy zwycięzcy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział!
Targi Szkół w Nakle nad Notecią – Szkoła Podstawowa nr 4
- 17
W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wyruszyliśmy z misją – nie tylko reprezentowania Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, ale przede wszystkim z pragnieniem pokazania młodszym uczniom, że szkoła ponadpodstawowa może być miejscem pełnym pasji, przygody i rozwoju.
Targi Szkół w Nakle nad Notecią w murach Szkoły Podstawowej nr 4 to wydarzenie pełne młodzieńczej energii, pytań, ciekawości i uśmiechów. Uczniowie klas ósmych – poszukujący swojej drogi – z zaciekawieniem odwiedzali nasze stoisko, które – dzięki kreatywności naszych uczniów – przyciągało wzrok nie tylko prezentacjami, ale przede wszystkim rozmową i pozytywną atmosferą.
Nasi reprezentanci – zarówno kadeci, jak i uczennice klas branżowych oraz ekonomiści – kolejny raz udowodnili, że są najlepszym ambasadorem naszej szkoły. Z entuzjazmem opowiadali o kierunkach, możliwościach, zajęciach praktycznych, ale też o klimacie, który panuje w naszej społeczności. To właśnie ich szczerość, autentyczność i zaangażowanie sprawiły, że wielu młodych ludzi zatrzymało się na dłużej, pytając, dopytując i... planując przyszłość.
Słowa uznania i pozytywne komentarze ze strony organizatorów i przedstawicieli innych szkół potwierdziły, że jesteśmy dobrze przygotowani – nie tylko pod kątem wiedzy, ale i podejścia do drugiego człowieka.
Dziękuję naszym uczniom – za serce, jakie wkładają w reprezentowanie szkoły, za to, że z radością dzielą się swoją codziennością i za to, że nie boją się być sobą. To właśnie Wy jesteście najlepszym dowodem na to, że nasza szkoła ma coś wyjątkowego – duszę.
Drugi dzień „Drzwi Otwartych” w ZS Szubin
- 26
Drugi dzień „Drzwi Otwartych” w ZS Szubin rozpoczął się zaraz po targach edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie. Tego dnia zgodnie z planem naszą szkołę odwiedziło okolo 133 ósmoklasistów ze Szkół Podstawowych z Kowalewa, Mycielewa, Rynarzewa, Kołaczkowa, Królikowa.
Podobnie jak pierwszego dnia, uczniowie mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, a także sprawdzić swoje umiejętności w pierwszej pomocy i „English Corner”. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz dynamiczny przygotowany przez oddziały OPW ZS Szubin, który był jednym z najbardziej widowiskowych elementów dnia. Popularnością cieszyły się również zajęcia na strzelnicy pneumatycznej i wirtualnej. W programie znalazło się także stanowisko humanistyczne, gdzie uczniowie mogli rozwijać swoje zainteresowania związane z literaturą, historią i językiem polskim.
Nowością tegorocznych „Drzwi Otwartych” było także przedstawienie projektu zajęć pozalekcyjnych realizowanych w siłowni szkolnej „Bądź aktywny – graj i ćwicz” (5. edycja), które są dofinansowane przez Powiat Nakielski w edycji 2025. Dzięki temu uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie formy aktywności fizycznej są dostępne w naszej szkole poza standardowymi lekcjami WF.
Wydarzenie wspierały te same instytucje i firmy, które dzień wcześniej zaprezentowały swoje oferty i możliwości współpracy z uczniami naszej szkoły.
Podobnie jak pierwszego dnia, uczniowie spoza Szubina mieli okazję poznać internat jako opcję dla tych, którzy rozważają naukę w naszej placówce. Rodzice i nauczyciele przygotowali domowe wypieki, które można było degustować w kawiarence, co stworzyło miłą, gościnną atmosferę.
Rekrutacja do Zespołu Szkół w Szubinie rusza już 12 maja! Podobnie jak w poprzednich latach, będzie odbywać się w formie elektronicznej. Wszystkie szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.
„Drzwi Otwarte” zakończyły się ogromnym sukcesem! Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia we wrześniu!
Pierwszy dzień "Drzwi otwartych" w Chroboczku
- 16
Pierwszy dzień „Drzwi Otwartych” w Zespole Szkół w Szubinie cieszył się dużym zainteresowaniem. Odwiedziło nas około 100 osób, w tym uczniowie Szkół Podstawowych z Paterka i Szkoły Podstawowej nr 1 w Szubinie, a także ósmoklasiści przybyli indywidualnie wraz z rodzicami.
Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy kierunki kształcenia dostępne w naszej szkole, w tym: technik logistyk, technik ekonomista, oddział przygotowania wojskowego, sprzedawca, fryzjer, cukiernik, kucharz oraz inne zawody szkoły branżowej. Warto również wspomnieć, że w naszej placówce funkcjonuje Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, w którym mogą się kształcić absolwenci szkół branżowych oraz osoby, które nie ukończyły 18 lat, ale posiadają status absolwenta Branżowej Szkoły I Stopnia.
Goście mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności z pierwszej pomocy, a w „English Corner” rozwijać znajomość języka angielskiego. Dla pasjonatów nauk społecznych i języka polskiego przygotowano stanowisko humanistyczne, gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę oraz porozmawiać o rozwijaniu zainteresowań w tym kierunku.
Jednym z głównych punktów programu był pokaz dynamiczny przygotowany przez kadetów z Oddziałów Przygotowania Wojskowego, który wzbudził duże zainteresowanie uczestników. Dużym powodzeniem cieszyły się także zajęcia na strzelnicy pneumatycznej i wirtualnej, podczas których goście zdobywali pierwsze doświadczenia strzeleckie pod okiem instruktorów.
Nasze wydarzenie wspierali partnerzy szkoły:
8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej,
Kujawsko-Pomorski Ochotniczy Hufiec Pracy,
Wojskowe Centrum Rekrutacji z Bydgoszczy.
Odwiedzający mogli także zapoznać się z ofertą firm, w których uczniowie - pracownicy młodociani - odbywają praktyki zawodowe. Były to: firma IBIS z Szubina, Cukiernia La Petite z Nakła nad Notecią, Drogeria Jaśmin, firma Stary Browar, firma Metal-Fan Sp. z o.o. oraz PW Plus Waldemar Kijowski Skup Zbóż, Nawozy, Materiał Siewny i Ekogroszek. Wszystkim firmom serdecznie dziękujemy za wsparcie i dotychczasową współpracę.Uczniowie spoza Szubina mieli także okazję zapoznać się z ofertą internatu, który jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy planują naukę w naszej szkole, ale mieszkają poza miastem.
Jak co roku działała także kawiarenka, w której można było skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez rodziców i nauczycieli.
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na drugi dzień „Drzwi Otwartych”!
Twórcze warsztaty w internacie
- 9
W ostatnich dniach (18 i 25 marca) mieliśmy przyjemność gościć Panią Aleksandrę Rdesińską, terapeutkę zajęciową, która poprowadziła dla nas niezwykle ciekawe i twórcze warsztaty. Pierwsze zajęcia poświęcone były tworzeniu kurek z masy solnej w nawiązaniu do tematyki wielkanocnej. Każdy z uczestników wykazał się dużą kreatywnością. Niektóre kurki okazały się być pingwinami, wąsatymi kurakami czy też kurzymi wiedźmami. Podczas drugiego spotkania przyszedł czas na malowanie naszych prac. Dodatkowo wspólnie stworzyliśmy wyjątkowy zegar - powstał on ze skrawków gazet, kleju i dużej dawki wyobraźni. Jest teraz ozdobą naszej stołówki.
Całe warsztaty przebiegły w miłej atmosferze, a możliwość wspólnego tworzenia sprawiła, że każdy mógł poczuć satysfakcję z własnej pracy. Czekamy na kolejne inspirujące spotkania!
„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz. No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?…”
- 1
Z okazji Święta liczby Pi , które przypada 14 marca w naszej szkole odbyły się cztery konkursy. Oto wyniki :
Konkurs nr 1
,,Mistrz liczby Pi” Konkurs polegał na napisaniu z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Mistrzem został Kacper Białecki uczeń klasy 3 tl -zapamiętał 102 liczby z nieskończonego rozwinięcia liczby Pi. Drugie miejsce zajął Kajetan Oleksa uczeń klasy 2 OWA zapamiętał 48 cyfr, a na trzecim miejscu był Juliusz Skieresz uczeń klasy 3 tl zapamiętał 28 cyfr.
Konkurs nr 2
„Czy tu mi Pi-ka matematyka?” – plakat
Największy problem miała komisja z wyłonieniem najlepszego plakatu. Prac było bardzo dużo -wszystkie pomysłowe i ciekawe. Jednak ostatecznie zwycięzcą togo konkursu została Wiktoria Lewandowska uczennica klasy 3 tl.
Konkurs nr 3
„Pi – prezentacja” Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej historii, zastosowania i ciekawostek związanych z liczbą Pi. Najciekawszą prezentację zrobił uczeń klasy 2 OWA Przemysław Boruch.
Konkurs nr 4
,,Mistrz Pi –piękna recytacja ”Uczniowie musieli zmierzyć się z trudnym w recytacji wierszem Wisławy Szymborskiej ,,Liczba Pi ‘’. W tej kategorii najlepsza była uczennica klasy 4 OPW Magdalena Zielińska.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy tak licznie wzięli udział w konkursach. Gratulujemy serdecznie zwycięzcom. I zapraszamy do zabawy w przyszłym roku.
Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Rodziców.
Nauczyciele matematyki
Archiwum Aktualności