Dnia 21 maja 2024 roku na boisku wewnętrznym szkoły odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kadeta. Na początku akademii dowódca uroczystości pan Tomasz Sokołowski złożył meldunek pani dyrektor Alicja Jaśkowiak, która przywitała oddziały przygotowania wojskowego: CZOŁEM KADECI. Po powitaniu poczet flagowy w trakcie hymnu państwowego wciągnął flagę państwową na maszt.
Kadet Julia Janke przybliżyła wszystkim rys historyczny powstania Dnia Kadeta:
„21 maja 1921 roku rozpoczęła się ofensywa militarna wokół Góry św. Anny. Trwające tydzień walki były najcięższymi w czasie III Powstania Śląskiego. W czasie tej bitwy szczególne zasługi mieli kadeci, czyli uczniowie szkół wojskowych, wielu z nich poniosło śmierć. Na pamiątkę tych wydarzeń, z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego, w dniu 21 maja, do wybuchu II wojny światowej, obchodzone było święto korpusu kadetów.
Jesteśmy tutaj dzisiaj z okazji Dnia Kadeta, czyli naszego dnia, i dnia tych, którzy walczyli podczas Powstania Śląskiego, były to osoby też w naszym wieku. . Odznaczali się sprytem i brawurą. Niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga.
Uczniowie klas wojskowych, dzisiejsi spadkobiercy tradycji Kadeckich powinni chwilą zadumy upamiętnić Kadetów którzy bez wahania z poświęceniem swojego życia stanęli 21 maja 1921 roku w obronie swojego kraju , ich honor odwaga i poświęcenie powinny być wzorem i najwyższymi wartościami którymi Kadeci powinni się kierować.
Jeśli walczy się o swój własny kraj, to dla przyszłości warto o to walczyć. Wykazali się dużą miłością do Polski i honorem.
- Powinniśmy o nich pamiętać przez całe życie –
Historia kadetów sięga do Akademii Szlacheckiego Korpusu Kadetów czyli Szkoły Rycerskiej, która została założona 15 marca 1765 r. w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jako szkoła państwowa, utrzymywana przez skarb państwa. Z założenia była przeznaczona dla uboższej młodzieży szlacheckiej, a jej zadaniem było przygotowywanie młodzieży do służby wojskowej i cywilnych zadań publicznych. To właśnie do tradycji szkoły rycerskiej nawiązywały Korpusy Kadetów w II Rzeczpospolitej. Od kilu lat – przy wsparciu resortu obrony narodowej, następuje reaktywacja społeczności kadeckiej.
Dzięki temu, dziś podczas tego apelu możemy także wyróżnić naszych Kadetów, którzy swoją postawą, zaangażowaniem nie tylko w murach szkolnych, ale także poza nimi odznaczają się godną postawą, poświeceniem czasu w różnych przedsięwzięciach kultywują a jednocześnie rozwijając w sobie cechy dziś tak potrzebne nam wszystkim - honorem, odwagą, miłości do Ojczyzny, pomoc innym”.
W przemówieniu pani dyrektor, podziękowała kadetom za ciężką pracę, zaangażowanie, determinację, za dążenie do postawy pełnej honoru, odpowiedzialności i doskonałości, a także instruktorom, nauczycielom za ogromny wysiłek włożony w kształcenie kadetów. Słowa wdzięczności złożono także w kierunku Rodziców kadetów za wsparcie i zaufanie, jakie okazują szkole.
Po przemówieniu nastąpił moment wręczenia wyróżnień Gwiazdą Kadecką. W tym roku zaszczytu wyróżnienia dostąpiło 55 kadetów. Ze względu na nieobecność dwóch klas 1 OWA – obóz w Pólko, 3 OPW – praktyki zawodowe, nominowani do wyróżnienia kadeci zostaną odznaczeni w dzień zakończenia roku szkolnego 21 czerwca.
Zakończenie akademii oznaczało przejście do rywalizacji sportowej połączonej z testami z wiedzy wojskowej. Zmagania na orliku dotyczyły sztafety i treningu siłowego. Dodatkowo kadeci strzelali na strzelnicy pneumatycznej i wirtualnej. Ostatecznie zwyciężyła klasa 2 OPW, na drugim miejscu sklasyfikowano klasę 2 TEW, a trzecie miejsce zajęła klasa 1 OWB. Dziękujemy za zachowanie ducha sportowej rywalizacji.