10 listopada kadeci z grupy SGS gościli w przedszkolu nr 2 w Szubinie. Najmłodsi wychowankowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda musztra, wyposażenie wojskowe oraz wspólnie zaśpiewali hymn narodowy. Następnie kadeci udali się do każadej z grup, pokazali jak działa radiotelefon, masaka przeciwgazowa. Dzieci miały okazję założyć wojskowy beret czy hełm.
Kadeci zaśpiewali hymn z najmłodszymi
- 22
Dwie uczennice wyróżnione
„Szkoła do hymnu”
- 9
Dnia 10 listopada 2023 roku w Zespole Szkół wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu” w liczbie 230 uczniów i 11 nauczycieli.
„Szkoła do hymnu” to kontynuacja akcji, która rozpoczęła się w 2018 r. Od początku cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Do akcji włączają się także placówki polonijne z całego świata.
W 2018 r. wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” odbyło się pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”. W akcji uczestniczyło blisko 5 mln uczniów (4 867 937) i prawie 480 tys. nauczycieli (475 235) w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach. Dodatkowo w akcję zaangażowało się prawie 14 tys. uczniów (13 702) oraz 1 055 nauczycieli ze 109 szkół polonijnych z całego świata.
W roku 2019 hymn zaśpiewało 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół z całego kraju oraz ponad 100 placówek polonijnych. W roku 2020 – mimo trwającej epidemii i kształcenia na odległość – do akcji w różnej formie przystąpiło w sumie 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju oraz 134 placówki polonijne. Rok 2021 to prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli oraz 359 szkół polonijnych biorących udział w akcji.
W ubiegłym roku „Mazurek Dąbrowskiego” wybrzmiał w blisko 20,5 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Hymn narodowy w ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewało ponad 4 mln uczniów i blisko 400 tys. nauczycieli z całego kraju.
W 2022 r. po raz kolejny do akcji przystąpiły także szkoły polonijne z całego świata. Było ich 359, w tym 231 szkół społecznych, 46 szkół przy placówkach dyplomatycznych i 82 szkoły w systemie oświaty kraju zamieszkania.
Obchody powstania Muzeum Wojsk Lądowych
- 4
Dnia 21 października 2023 roku Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy obchodziło 50. rocznicę utworzenia. Kadeci Zespołu Szkół im. prof. Emila Choboczka przygotowali jedną z atrakcji. Agata Kaizer, Julia Maras i Marek Jaśkowiak służyli pomocą wszystkim zainteresowanym budową karabinu AK. Można było doskonalić umiejętność w rozkładaniu i składaniu karabinu na czas.
Dla zwiedzających przygotowano również inne atrakcje: konkurs historyczny, wystawę pojazdów wojskowych zarówno historycznych (transporter opancerzony M3A1 Scout Car i samochód pancerny Daimler Dingo Mark III) jak i współcześnie użytkowanych przez Wojsko Polskie (pojazd opancerzony MRAP oraz KTO Rosomak). Kolejnym punktem podczas urodzin MWL była plenerowa strzelnica pneumatyczna, na której zwiedzający mogli pod okiem instruktorów z Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD Oddział Szubin oraz żołnierzy z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odbyć pierwsze strzelanie z sportowych karabinków pneumatycznych, które na co dzień są wyposażeniem szkolnej strzelnicy pneumatycznej.
NARODOWE CZYTANIE
- 8
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
W roku 2015 patronat honorowy nad akcją przejęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Utwór w formie książkowej został wydany w 1888 roku, a w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku książkę zekranizowano. Powieść „Nad Niemnem” opowiada o tradycji i historii, wartości pracy, ale także o miłości. Ukazuje dzieje polskiego ziemiaństwa i piękno przyrody.
Dzięki współpracy z Rejonową Biblioteką Publiczną w Szubinie, uczniowie naszej szkoły przy współudziale młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Szubinie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie wspólnie zaprezentowali fragmenty lektury „Nad Niemnem” podczas 12 edycji Narodowego Czytania, które miało miejsce 7 listopada w murach szubińskiej biblioteki.
Zespół Szkół im. prof. Emila Chroboczka reprezentowali: Jagoda Buksa z klasy 5Tb, Magdalena Zielińska z klasy 3 OPW, Sara Sitterlee z klasy 4 Tl oraz Mateusz Lis z klasy 5TB
Wtorkowy wieczór pokazał, że potrzeba głośnego czytania jest coraz bardziej popularna i przede wszystkim potrzebna.
Mistrzostwa Polski klas mundurowych
- 7
Kadeci z Szubina zajęli 12 miejsce w Strzeleckie Mistrzostwach Polski Klas Wojskowych. Miejscem rywalizacji była 10 Brygada Łączności we Wrocławiu
Mamy zwycięzców turnieju siatkówki drużyn mieszanych 2023 !!!
- 23
W poniedziałek 6 listopada 2023 został rozegrany kolejny turniej siatkówki drużyn mieszanych w ramach projektu dofinansowanego przez Powiat Nakielski: "Bądź aktywny - graj i ćwicz". Turniej cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów i wzięły w nim udział reprezentacje 12 klas, ponad 70 dziewcząt i chłopców. W pierwszej fazie turnieju, drużyny grały w dwóch grupach systemem "każdy z każdym", po zaciętych meczach zostały wyłonione po dwie zwycięskie drużyny z każdej z grup... Ostatecznie, po meczach finałowych o trzecie i pierwsze miejsce, poznaliśmy zwycięzców. Na koniec turnieju, po podsumowaniu rozgrywek, wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Impreza przebiegła w gorącej atmosferze pełnej zaangażowania, ambicji i w duchu fair play. I miejsce zajęła klasa 4 TL, na drugim miejscu uplasowała się drużyna klasy 3A, jako trzeci rywalizację ukończyli uczniowie 3TL, a na czwartym miejscu uplasowała się klasa 3OPW. Gratulujemy wszystkim drużynom,bioracym udział w imprezie, życzymy sportowych sukcesów, a przede wszystkim zdrowia, bo ono jest najważniejsze!!! Ze sportowym pozdrowieniem, organizatorzy turnieju, nauczyciele wychowania fizycznego
Logistyka dla każdego !!
Uwaga Konkurs!!
Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym "Łowca smogu!".
Konkurs polega na złapaniu aparatem zjawiska smogu.
Co to jest smog jak powstaje?
Smog powstaje na skutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami, powstającymi w efekcie działalności człowieka. Odpowiadają za to fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach. Więc do dzieła!
#przerwanaczytanie
"Szkoła pamięta"
W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.
Z wyrazami szacunku
Biuro MinistraMinisterstwo Edukacji i Nauki
Mamy nowy SAMORZĄD UCZNIOWSKI!!!
Oto jego skład:
przewodniczącym został Bartłomiej Baran z klasy 2 TEW, jego zastępcą Wiktor Błaś z klasy 4 tl, a skarbnikiem Zuzanna Tyda z klasy 2 TEW .
Współpracują z nami:
Roksana Habera, Amelia Hewelt i Amelia Sierzchuła z klasy 2 OPW
Martyna Ciesielska, Bartek Junyk, Cyprian Piechocki z klasy 2 TEW
Antonina Tyda z klasy 1 OWB
Martyna Kluj, Nikodem Krakowiak i Leszek Peter z klasy 4 tl.
Kadeci wśród najmłodszych
- 38
W miniony czwartek 02 listopada kadeci odwiedzili przedszkole nr 3 w Szubinie. Najmłodsi … mogli dowiedzieć się jak udzielić pierwszej pomocy, na własne oczy mogli zobaczyć beret wojskowy , maskę przeciwgazową oraz jak działa radiotelefon.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość pokazania pasji jaką jest służba wojskowa oraz wzbogacenia jakże potrzebnej wiedzy na temat pierwszej pomocy wśród dzieci.
Szczególe podziękowania należą się p. Piotrowi Jamrógowi oraz p. Izie Bodnar za przygotowanie kadetów do pokazu.
Spotkanie z praktykiem o rzeczach praktycznych
- 3
03 listopada uczniowie klas III i IV TL w zawodzie technik logistyk brali udział w spotkaniu z Panem Mariuszem Antczakiem – Wiceprezesem ds organizacyjnych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy a zarazem księgowym w sp z o.o.
Temat spotkania to „Uzgodnione warunki transakcji handlowych widziane oczyma księgowych ‘’. Omówione zostały poniższe zagadnienia:
- obowiązkowe elementy faktury VAT,
- dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą - i tak gdy wydatek przekroczy 15 000 zł a przedsiębiorstwo skorzysta z płatności gotówkowej zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje to , że nie będzie mogło zaliczyć zakupu do kosztów uzyskania przychodów,
- wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT,
- rachunek VAT, mechanizm podzielonej płatności ( MPP) czyli split payment polega na tym, że płatność za towar lub usługę , zrealizowana jest przez nabywcę specjalnym przelewem gdzie płatność nie trafia w całości na rachunek odbiorcy , ale zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota netto trafia na rachunek sprzedawcy a kwota podatku VAT na jego rachunek VAT. Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności mają podatnicy VAT, którzy sprzedają lub nabywają towary lub usługi "wrażliwe" np. dostawa płyt, arkuszy folii i pasów z tworzyw sztucznych, wszelkiego rodzaju wyrobów ze stali, srebra, złota, aluminium, miedzi, komputerów, dysków twardych, telefonów, telewizorów, aparatów fotograficznych i kamer cyfrowych, jednocześnie kwota należności ogółem wartość brutto całej faktury, przekracza 15 tys. zł.
- numer rachunku IBAN.
Zagadnienia te przydadzą się przede wszystkim tym uczniom , którzy w przyszłości będą chcieli założyć swoją działalność gospodarczą np. świadczenie usług transportowych lub sprzedaż towarów a te na gruncie ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu.
Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu „Logistyk potrzebny od zaraz ‘’ współfinansowanego przez Powiat Nakielski, koordynator: Ryszarda Krzyżanowska-Kalka.
Startujemy z CZYTAJ PL 2023
#czytajpl2023 #akcjaszytanamiarę
Od dzisiaj do końca listopada w ramach akcji możecie zupełnie ZA DARMO przymierzyć się do przeczytania 18 bestsellerowych książek!
Jak to działa?
👉 Pobierz darmową aplikację Woblink
👉 Zeskanuj w aplikacji kod QR tegorocznej akcji
👉 Czytaj lub słuchaj książkowych bestsellerów w ulubionym stylu - do wyboru masz aż 18 propozycji, a wśród nich topowe gatunki: kryminały, romanse, reportaże czy literatura young adult:
1. The American Roommate Experiment – Elena Arms, tłum. Marta Magdalena Borkowska, Wydawnictwo Otwarte
2. Cztery tysiące tygodni – Oliver Burkeman, tłum. opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Insignis
3. Polka w Korei – Agnieszka Klessa-Shin, Wydawnictwo Znak
4. Kabalista – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo FILIA
5. Muchomory w cukrze – Marta Bijan, Wydawnictwo Young
6. Wiatrołomy – Robert Małecki, Wydawnictwo Literackie
7. Jak płakać w miejscach publicznych – Emilia Dłużewska, Wydawnictwo Znak
8. Wiem, co czujesz – Gabriela Gargaś, Wydawnictwo Literackie
9. Legendy i Latte – Travis Baldree, tłum. Piotr Cholewa, Wydawnictwo Insignis
10. Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych, Wydawnictwo Dolnośląskie
11. Dom Oriona – Julia Fiedorczuk, Wydawnictwo Literackie
12. Historia na śmierć i życie – Wojciech Tochman, Wydawnictwo Literackie
13. Niedźwiedź w objęciach smoka – Michał Lubina, Szczeliny
14. Cmentarz osobliwości – Paulina Hendel, We need YA, Wydawnictwo Błysk
15. Motylek – Katarzyna Puzyńska, Prószyński i S-ka
16. It starts with Us – Colleen Hoover, tłum. Aleksandra Żak, Wydawnictwo Otwarte
17. Głusza – Anna Goc, Wydawnictwo Dowody
18. Heartstopper 4 – Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Jaguar
Wizyta inspektorów ITD. zakończona konkursem
- 3
27 października odbyła się wizyta przedstawicieli Inspekcji Transportu Drogowego Pani Darii Gackowskiej i Pana Piotra Stępnia. Podczas spotkania z uczniami kl III OPW i TL w zawodzie technik logistyk inspektorzy omówili cel powstania i działalności Inspekcji Transportu Drogowego oraz przykłady kontroli różnych środków transportu w wielu aspektach. Inspektorzy przedstawili zagadnienia związane z czasem pracy kierowcy zawodowego, opowiedzieli o rodzajach tachografów, o próbach manipulacji przez kierowców, o rozporządzeniu 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.
Po przedstawieniu powyższej tematyki został zorganizowany konkurs pt.,,Sprawdź swoją wiedzę” p. Daria rozdała uczniom wcześniej przygotowany test składający się z 10 pytań. Po pierwszym etapie największą liczbę punktów a zarazem
I miejsca zdobyła - JULIA RÓŻAŃSKA z kl III OPW.
Sześć osób osiągnęło taki sam wynik więc przeszli do drugiego etapu, uczniowie otrzymali nowe pytania testowe i tutaj oprócz prawidłowych odpowiedzi liczył się czas odpowiedzi. W wyniku rywalizacji w drugim etapu
II miejsce zdobyła KLAUDIA CHUDZIŃSKA z kl III OPW
III miejsce zdobyła MARTA WITKOWSKA z kl III OPW.
Laureatkom serdecznie gratulujemy a inspektorom dziękujemy za dostarczenie wiedzy i emocji konkursowych.Wizyta odbyła się w ramach projektu ,,Logistyk potrzebny od zaraz’’ współfinansowany przez Powiat Nakielski , koordynator; Ryszarda Krzyżanowska-Kalka
Eliminacje gminne OTWP
W piątek, 27 października w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Uczennica klasy II TEW Laura Smolińska zajęła II miejsce w kategori szkół ponadpodstawowych.
GRATULUJEMY!!
Akcja charytatywna na rzecz Schroniska Judym zakończona!
Olimpiada logistyczna
26.października 2023r uczniowie z klasy IV TL wzięli udział w I etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, której organizatorem jest Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Olimpiada jest formą współzawodnictwa edukacyjnego, podczas którego oceniane są: wiedza, umiejętności oraz postawy w obszarze branży TSL (transport-spedycja-logistyka). Celem jej jest podniesienie poziomu kształcenia zawodowego, odkrywanie oraz rozwijanie uzdolnień i pasji uczniów w obszarze branży TSL.
Życzymy uczestnikom aby znaleźli się w II etapie
"Współpraca i rywalizacja"
- 5
Jak zawsze możemy liczyć na Hufiec Pracy w Bydgoszczy, który we wtorek 24 października zorganizował dla uczniów klasy II a zajęcia na kręgielni. Bowling to świetny pomysł na spędzenie czasu, integrację i wspólną zabawę. Dziękujemy.
Archiwum Aktualności