Dnia 19 maja 2023 na pamiątkę wydarzeń sprzed 102 lat kadeci Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, po raz drugi w historii szkoły obchodzili swoje święto – DZIEŃ KADETA KLASY WOJSKOWEJ.
Uroczystość rozpoczęto złożeniem meldunku o gotowości do obchodów – ks. ppor. Krzysztof Barczyński złożył go dyrektorowi Zespołu Szkół p. Alicja Jaśkowiak. Po czym kolumna kadetów przemieściła się z placu apelowego na teren strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Szubinie. Oficjalną część rozpoczęła dyrektor szkoły zwracając się do kadetów: CZOŁEM KADECI.
21 maja 1921 roku rozpoczęła się ofensywa militarna wokół Góry św. Anny. Trwające tydzień walki były najcięższymi w czasie III Powstania Śląskiego. W czasie tej bitwy szczególne zasługi mieli kadeci, czyli uczniowie szkół wojskowych, wielu z nich poniosło śmierć. Na pamiątkę tych wydarzeń, z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego, w dniu 21 maja, do wybuchu II wojny światowej, obchodzone było święto korpusu kadetów.
Jesteśmy tutaj dzisiaj z okazji Dnia Kadeta, czyli naszego dnia, i dnia tych, którzy walczyli podczas Powstania Śląskiego, były to osoby też w naszym wieku. . Odznaczali się sprytem i brawurą. Niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga.
Uczniowie klas wojskowych, dzisiejsi spadkobiercy tradycji Kadeckich powinni chwilą zadumy upamiętnić Kadetów którzy bez wahania z poświęceniem swojego życia stanęli 21 maja 1921 roku w obronie swojego kraju , ich honor odwaga i poświęcenie powinny być wzorem i najwyższymi wartościami którymi Kadeci powinni się kierowac
Jeśli walczy się o swój własny kraj, to dla przyszłości warto o to walczyć. Wykazali się dużą miłością do Polski i honorem.
- Powinniśmy o nich pamiętać przez całe życie –
Historia kadetów sięga do Akademii Szlacheckiego Korpusu Kadetów czyli Szkoły Rycerskiej, która została założona 15 marca 1765 r. w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jako szkoła państwowa, utrzymywana przez skarb państwa. Z założenia była przeznaczona dla uboższej młodzieży szlacheckiej, a jej zadaniem było przygotowywanie młodzieży do służby wojskowej i cywilnych zadań publicznych. To właśnie do tradycji szkoły rycerskiej nawiązywały Korpusy Kadetów w II Rzeczpospolitej. Od kilu lat – przy wsparciu resortu obrony narodowej, następuje reaktywacja społeczności kadeckiej
Dzięki temu, dziś podczas tego apelu możemy także wyróżnić naszych Kadetów którzy swoją postawą, zaangażowaniem nie tylko w murach szkolnych, ale także poza nimi odznaczają się godną postawą, poświeceniem czasu w różnych przedsięwzięciach kultywują a jednocześnie rozwijając w sobie cechy dziś tak potrzebne nam wszystkim - honorem, odwagą, miłości do Ojczyzny, pomoc innym.
Po zapoznaniu się z rysem historycznym powstania DNIA KADETA nastąpił moment odznaczenia kadetów wyróżniających się GWIAZDĄ.
Kadeci wyróżnieni:
Klasa 4 Technikum
Dominika Hejnicka
Oliwia Kwiatkowska
Tobiasz Nowicki
Anna Pęczek
Martyna Popielarz
Kasjan Walczak
Marcel Katafiasz
Klasa 3 OPW
Szymon Rybarczyk
Sara Sitterlee
Nikodem Krakowiak
Szymon Berka
Oliwia Wielgos
Piotr Zieliński
Klasa 2 OPW
Marta Witkowska
Wiktor Dominiak
Klasa 1 TEW
Bartek Baran
Marta Ciesielska
Claudia Czechowska
Krystian Łukaszewicz
Laura Smolińska
Zuzanna Tyda
Marcelina Ciesielska
Klasa 1 OPW
Mikołaj Baczyński
Błażej Chełminiak
Antonio Głowacki
Roksana Habera
Amelia Hewelt
Marek Jaśkowiak
Agata Kaizer
Julia Maras
Bartosz Moraczewski
Piotr Wełnicki
O wyróżnienia dla kadetów mogli wnioskować wychowawcy, nauczyciele, opiekunowie kół zainteresowań, wychowawcy internatu.
Gwiazdy wręczyli: Szefa Wydziału Rekrutacji i Promocji WCR w Bydgoszczy mjr LEWANDOWSKI, Alicja Jaśkowiak - dyrektor ZS Szubin.