"Wypad w Góry" to hasło tegorocznych rekolekcji wielkopostnych, które przeżyliśmy w dniach 4-6.04.2022 r. w Zespole Szkół im. Prof. Emila Chroboczkaw Szubinie.
Start naszych zmagań zaczął się na górze Synaj, gdzie ludzkość otrzymała Dziesięć Bożych najważniejszych Słów do dalszej podróży. Następnie ambitnie wspięliśmy się na Górę Tabor, gdzie z kolei Pan Jezus objawił swoje Bóstwo, iż jest długo oczekiwanym Mesjaszem. Metą naszych wysiłków stała się Szubińska Golgota, czyli wzgórze zwycięstwa życia wiecznego nad śmiercią naznaczone krzyżem wzniesionym niegdyś przez absolwentów naszej szkoły. Dzisiejsza Golgota to nie tylko miejsce czy geograficzne położenie, ale każde wydarzenie Mszy św., którą zakończyliśmy nauki naszej tegorocznej wędrówki.
Pewnego dnia tak żalił się Jezus Chrystus do siostry Faustyny: „Ach, jak Mnie to boli, że dusze tak mało łączą się ze Mną w Komunii św. Czekam na dusze, a one są dla Mnie obojętne. Kocham je tak czule i szczerze, a one Mi nie dowierzają. Chcę je obsypać łaskami – one przyjąć ich nie chcą. Obchodzą się ze Mną, jakz czymś martwym, a przecież mam Serce pełne miłości i miłosierdzia. – Abyś poznała choć trochę Mój ból, wyobraź sobie najczulszą matkę, która bardzo kocha swe dzieci, jednak te dzieci gardzą miłością matki, rozważ jej ból, nikt jej nie pocieszy. – To słaby obraz i podobieństwo Mojej miłości”.
Aby pojąć bliskość Pana Boga i Jego człowieczeństwo, spojrzeliśmy nie tylko przez pryzmat samej wiary, ale także nauki. Wykorzystaliśmy do tego wiedzę dostępną z badań i świadectw naukowych Całunu Turyńskiego i chusty (Weroniki – Vera-icon, czyli prawdziwego obrazu twarzy), która była nałożona na obliczu Pana Jezusa. Dzięki zmartwychwstaniu, na Całunie Turyńskim widać tragedię cierpienia, męki naszego Pana, a na chuście dowód Życia wiecznego.
Krzysztof Barczyński